Home / Futboll / Euro 2016 / Austri 0-2 Hungari: Szalai dhe Stieber ndërshkojnë Austrinë
Austri 0-2 Hungari

Austri 0-2 Hungari: Szalai dhe Stieber ndërshkojnë Austrinë

Hungaria fitoi ndeshjen e tyre të parë në një Kampionatin Evropian që nga viti 1972 me një fitore surprizuese 2-0 kundër Austrisë.

Ishte një natë historike për ish-portierin e Crystal Palace Gabor Kiraly, i cili u bë lojtari më i vjetër që ka luajtur ndonjëherë në një Kampionatin Evropian, të moshës 40 vjeç e 74 ditë.

Hungaria kalojë në avantazh me golin e parë ndërkombëtar për Adam Szalai që nga dhjetori i vitit 2014.

Dalja me kartoon të kuq të austriakut Aleksandar Dragovic në minutën e 66-të pas dy kartonave të verdhë, e la shumë të hapur mbrojtjen austriake, cka i dha mundesinë Zoltan Stieber-it të shënonte golin e dytë për Hungarine me një parabël të lehtë në minutën e 87.

Check Also

Uells 3-1 Belgjikë: Uellsi mposht yjet e Belgjikës

Në natën më të madhe në historinë e tyre të futbollit, Uellsi mundi Belgjikën 3-1 …