Home / Futboll / Europë / 30 Futbollistët më të vlerësur në botë

30 Futbollistët më të vlerësur në botë

Nuk eshte surprize qe superstari i Barcelones dhe 5 here fitues i Topit Të Artë Lionel Messi, te emerohet si futbollisti me i shtrenjte ne bote sipas nje studimi te kryer nga CIES Football Observatory, e cila beson se vlera reale e argjentinasit eshte rreth 211 milione EURO.

Messi kryeson kolegun e tij tek Barcelona, Neymar, i cili vleresohet 202 milione Euro, nderkohe qe Cristiano Ronaldo eshte numri 3 ne liste, por me nje vlere shume me te ulet ne krahasim me dy te paret, vleresohet me 138 milione euro.

Antoine Griezmann qe pritet te shkelqeje ne finalet e EURO 2016 me Francen, vleresohet me 120 milione, dhe kjo do te thote qe 4 lojtaret me te shtrenjte ne bote i perkasin La Liges spanjolle.

wardy-cane

Ne vendin e peste rrallitet anglezi Harry Kane. 22-vjecari fitoje Kepucen e Arte ne Premier Ligen angleze per sezonin 2015/16 dhe eshte vetem ne fillimet e karrieres se tij. Gjithashtu i riu nga Old Traffordi, Anthony Martial qe sot eshte vetem 20 vjec, vleresohet me shumen impresive prej 112 milione Eurosh.

Luis Suarez i Barcelones dhe Paulo Dybala i Juventusit jane te vetmit futbolliste te tjere te vleresuar per me shume se 100 milione Euro qe perbejne 8 futbollistat me te shtrenjte ne bote.

30 Futbollistët më të vlerësur në botë:

Futbollisti Klubi Vlera
1. Lionel Messi Barcelona €211m
2. Neymar Barcelona €202m
3. Cristiano Ronaldo Real Madrid €138m
4. Antoine Griezmann Atletico Madrid €120m
5. Harry Kane Tottenham Hotspur €113m
6. Anthony Martial Manchester United €112m
7. Luis Suarez Barcelona €106m
8. Paulo Dybala Juventus €105m
9. Sergio Aguero Manchester City €97m
10. Paul Pogba Juventus €90m
11. Gareth Bale Real Madrid €81m
12. Eden Hazard Chelsea €78m
13. Alexis Sanchez Arsenal €76m
14. Dele Alli Tottenham Hotspur €74m
15. Thomas Muller Bayern Munich €74m
16. Raheem Sterling Manchester City €73m
17. Robert Lewandowski Bayern Munich €68m
18. Alvaro Morata Juventus €64m
19. Toni Kroos Real Madrid €62m
20. Gonzalo Higuain Napoli €60m
21. Isco Real Madrid €60m
22. Pierre-Emerick Aubameyang Borussia Dortmund €60m
23. James Rodrigeuz Real Madrid €59m
24. Romelu Lukaku Everton €58m
25. Hector Bellerin Arsenal €56m
26. Kevin De Bruyne Manchester City €55m
27. Philippe Coutinho Liverpool €52m
28. Yannick Ferreira Carrasco Atletico Madrid €51m
29. Willian Chelsea €51m
30. Koke Atletico Madrid €50m

Check Also

ricardo-quaresma-cristiano-ronaldo

Poloni 1-1 Portugali: Portugalia kalon në gjysëmfinale pas fitores 5-3 me penallti

Portugalia eshte ekipi i parë në gjysmëfinale të Euro 2016 pas fitores 5-3 me penallti …

Leave a Reply

Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Motor Racing League plugin by Ian Haycox